fbpx

​Trusti ka një porosi për rreth 380 mijë kontribut-pagues

Në kuadër të projektligjit për rimëkëmbje ekonomike që është miratuar sot në Qeverinë e Kosovës, është paraparë edhe ndryshimi i ligjit për tërheqjen e 10 përqindëshit të kursimeve nga Trusti.

Ndonëse, për t’u zbatuar ky projektligj për rimëkëmbje ekonomike që ka një kosto financiare prej 385 milionë euro, duhet të miratohet edhe në Kuvend.

Për këtë ka reaguar edhe Trust, duke i njoftuar kontribuuesit se pasi të miratohet në parlament, qytetarët mund t’i tërheqin një pjesë të kursimeve.

“Sot Qeveria bëri propozimin për tërheqje të 10% të kursimeve pensionale. Pasi që Parlamenti të aprovojë ndryshimet ligjore të propozuara, ne do të ju njoftojmë për mënyrën e aplikimit”, shkruan në reagimin e Trustit.

Kujtojmë, se Fondi i tërësishëm i Trustit është rreth 2 miliardë euro, ndërsa llogaritet se 379 mijë e 827 kontribut dhënës janë aktiv.

Lajmet e fundit

OBSH-ja deklaron që ushqimet janë të sigurta nga koronavirusi

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) sot ka deklaruar që njerëzit nuk duhet të frikësohen nga infektimi me SARS-CoV-2 nga ushqimi, pasi që hulumtuesit kinezë...

Lushtaku i Drenicës ende nuk e di të ardhmen e tij

Shkëlzen Lushtaku ishte njëri ndër futbollistët më të dalluar te Drenica në edicionin e kaluar. Futbollisti nga Skenderaj ka qenë shumë i rëndësishëm madje një...

Arrestohet një shtetas shqiptar duke kontrabanduar 34 sirianë drejt Kosovës

Policia e Shqipërisë arrestoi sot në Elbasan një 40-vjeçar banues në Tiranë, të dyshuar për trafikim me njerëz për në Kosovë, si vend tranzit...

IHMK: Mot i nxehtë, por i paqëndrueshëm në dy ditët vijuese

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHMK), njofton se të premten dhe të shtunën do të mbajë mot i nxehtë por i paqëndrueshëm. Sipas parashikimit meteorologjik, do...

Latifaj rinovon me Flamurtarin dhe hap një dritare të re në futbollin kosovar për karrierën e tij

Flamurtari ka nisur prej kohësh të konsolidojë radhët për edicionin e ri, derisa njëri ndër prioritetet kryesore për ekipin kryeqytetas ishte rinovimi me futbollistin...

Pritet lisi shumëvjeçar, simbol i qendrës së Lipjanit

Një qytetare e Komunës së Lipjanit ka denoncuar prerjen e lisit shumëvjeçar të njohur si “Shelnja Vajtuese”, simbol i qendrës së Lipjanit. Përmes një postimi...