fbpx

Austria aplikon masa të reja kufizuese kundër Koronavirusit

Qeveria austriake njoftoi sot një numër kufizimesh të reja për të frenuar infeksionet në rritje të COVID-19 në vendet e mundshme publike me rrezik.

“Numri maksimal i pjesëmarrësve në ngjarjet e brenda u ul nga 5 000 në 1 500, ndërsa kufiri për ngjarjet në natyrë u ul nga 10 000 në 3 000. Baret do të lejohen t’u shërbejnë vetëm klientëve të ulur”, tha qeveria, raporton ATSh.

Duke filluar nga e hëna, maskat e fytyrës do të duhet të mbahen edhe një herë në të gjitha dyqanet. Ky rregull më parë zbatohej vetëm në rajone me transmetim të rritur të virusit.

Kancelari austriak, Sebastian Kurz theksoi se masat e reja mund të jenë në vend gjatë sezonit të ardhshëm të dimrit dhe më gjerë.

Lajmet e fundit

Muriqi zhvilloi mbi 30 minuta, kështu u vlerësua

Club Brugge dhe Lazio kanë ndarë pikë në përballjen e sontme në kuadër të Ligës së Kampionëve. Në ndeshjen e vlefshme për grupin F, Lazio...

Shënohet rekord i ri i rasteve pozitive me COVID-19, flet drejtoresha e Klinikës Infektive

Sot është shënuar një rekord i ri i rasteve me COVID-19 në Kosovë, ku rezultuan 281 raste pozitive gjatë 24 orëve të fundit. Drejtoresha e...

Morata bëhet futbollisti i parë që i anulohen tre gola

Sulmuesi spanjoll i Juventusit, Alvaro Morata shënoi tre gola të pa vlefshëm për Juventusin sonte në përballjen kundër Barcelonës, në kuadër të Ligës së...

Man Utd 5-0 RB Leipzig, notat e lojtarëve

Manchester Unitedi ka mposhtur me lehtësi dhe rezultat të thellë 5-0 RB Leipzigun në ndeshjen e dytë të Grupit H në Ligën e Kampionëve. Djajtë...

Ngjarjet e paralajmëruara për nesër në Kosovë

10:00-Kryeministri Avdullah Hoti së bashku me Zëvendëskryeministrin e parë Besnik Tahiri, merr pjesë në tryezën “Reforma e administratës publike: Shtytja e saj përpara”. (Ndërtesa e...

Barcelona mposht Juventusin si mysafir

Barcelona ka fituar ndaj Juventusit si mysafir me rezultat 2-0 në kuadër të xhiros së dytë të fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve. Barcelona...