fbpx

Çaji i hudhrës – Zbuloni arsyet shëndetësore pse duhet ta pini çdo mëngjes

Në shumë vende të largëta të botës, njerëzit pohojnë efikasitetin e çajit të hudhrës kundër të ftohurës dhe kollës. Përbërësit e çajit luftojnë mikrobet dhe shpërbëjnë sekrecionet që ngacmojnë kollën, duke lehtësuar zhbllokimin e rrugëve të frymëmarrjes.

Siç mund ta keni mësuar falë artikujve hudhra është një antibiotik natyral shumë i pasur me antioksidantë. Këto vlera çlirohen shumë mirë në çajin e hudhrës që mund të jetë më i lehtë për t’u konsumuar çdo mëngjes.

Vlerat E Jashtëzakonshme Të Çajit Të Hudhrës
Njerëzit zakonisht e kanë të vështirë të hanë një thelb hudhër esëll dhe ky çaj lehtëson përvetësimin e vlerave të jashtëzakonshme të hudhrës. Konsumi i këtij çaji si pjesë e një regjimi të shëndetshëm ushqimor mund t’ju ndihmojë të humbisni peshë në mënyrë graduale. Çaji përshpejton metabolizmin por edhe e ndihmon trupin të tresë yndyrnat e tepërta. Çaji përbën një mënyrë efikase për të përmirësuar shëndetin e zemrës.

Sipas të dhënave, ai stimulon qarkullimin, ul kolesterolin dhe shmang arteriosklerozën. Sikur të mos mjaftonin këto vlera, një filxhan me çaj hudhre ofron vitaminat A, B1, B2, C por edhe shumë antioksidantë. E fundit por jo për nga rëndësia, çaji i hudhrës është një antibiotik natyral që shmang virozat e stinës. Besohet se në lashtësi, ushtarët grekë pinin çaj hudhre pas betejave të tyre për të kuruar infeksionet e mundshme.

Si Të Përgatisni Çajin E Hudhrës
Përbërësit:
Një thelb hudhër
250 ml ujë
3 gramë xhenxhefil të grirë
1 lugë gjelle me lëng limoni
1 lugë gjelle me mjaltë

Përgatitja:
Ziejeni ujin dhe ndërkohë prisni hudhrën në grimca. Pasi uji të marrë valë, shtoni xhenxhefilin dhe hudhrën dhe lërini të ziejnë për 15-20 minuta. Më pas hiqeni nga zjarri dhe lërëni enën mënjanë për 10 minuta të tjera. Kullojeni çajin dhe shtoni lëngun e limonit dhe mjaltin për ta ëmbëlsuar. Mos u shqetësoni për aromën e keqe të hudhrës. Përfshirja e xhenxhefilit dhe limonit do të zhdukë erën e fortë të hudhrës nga goja dhe ju do të merrni vetëm përfitimet që ofron ajo.

Lajmet e fundit

Rita Ora, prezantuese e MTV Europe Music Awards 2020

Dy javë më parë u shpallën nominimet për evenimentin e madh të ndarjes së çmimeve, MTV Europe Music Awards. Ngjarja, e cila shënon edicionin e...

Ndërron jetë producenti i famshëm i Hollywoodit, Princi Azim i Brunei

Princi Azim, i cili punoi për një kohë të shkurtër si producent i filmave të Hollywoodit, ka vdekur në moshën 38 vjeçare. Djali i sulltanit...

Dyshohet se i riu nga Gjilani, Engjell Smerqaku u vra për hesape që ndërlidhen me shpërndarjen e drogës

Katër ditë më parë në rrethana ende të paqarta u therë me thikë për vdekje para banesës Engjëll Smerqaku nga Gjilani. E, për të zbardhur...

COVID-19 i merr jetën infermieres nga Elbasani

Infermierja e maternitetit të Elbasanit, e cila u infektua me koronavirus disa ditë më parë ka ndërruar jetë ditën e sotme. 50 vjeçarja, Majlinda Sulkuqi  luftoi me...

Hoti zotohet për kthimin e ligjshmërisë dhe kushtetutshmërisë në vend

Kryeministri Avdullah Hoti, në një takim virtual me përfaqësuesin Special të BE-së dhe ambasadorët e vendeve anëtare të Unionit Evropian, shprehu vendosmërinë e Qeverisë...

Aktakuzë kundër 29 personave për pastrim të parave dhe organizim të skemave piramidale

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, njoftoi se ka ngritur sot aktakuzë në Gjykatën Themelore në Prishtinë - Departamentit Special, kundër 29 të pandehurve...