fbpx

Detaje nga dosja e Karaçevës, si u kontrabandua miell nga Serbia edhe gjatë pandemisë

Gazetar: Valon Rashiti

12 zyrtarë të Policisë së Kosovës u arrestuan të premten në fshatin Karaçevë të Kamenicës si të dyshuar për kontrabandë dhe për organizmin të skemave të bixhozit.

Në dosjen e prokurorisë së Gjilanit të cilën e posedon gazeta Objektiv jepen detaje se si u zbulua aktiviteti i tyre kriminal.

Sipas dosjes së organit të akuzës ndaj zyrtarëve policor ishin përdorur masa të fshehta përfshirë përgjime telefonike dhe dëgjimi i bisedave në veturat zyrtare të policisë.

Ata kishin lejuar kontrabandimin e kafshëve të sëmura e pa kontroll të AVU-ut.

Të dyshuarit, të ndihmuar nga këta policë kishin futur mallra ilegalisht në vendin tonë, për t’iu shmangur kontrolleve doganore.

Madje kjo veprimtari kishte vazhduar edhe në kohën kur gjithë kufijtë e botës ishin mbyllur për shkak të pandemisë.

Nuk mungonte as miell që në një kohë ishte shumë i kërkuar në Kosovë për shkak të përhapjes së virusit korona.

Ata poashtu gjatë kohës së pandemisë, kanë lejuar grumbullimin e njerëzve qoftë nga Kosova, por edhe nga shtetet fqinje, në vendet ku zhvillohej bixhozi i paligjshëm, ndonëse kjo nuk lejohet me masat e ndërmarra nga Qeveria për parandalimin e përhapjes së Pandemisë.

Po ashtu zyrtari polici F.L po që ishte i dyshuar për kontrabandim me mallra, ishte i dyshuar edhe për organizim të skemave piramidale dhe bixhozit të paligjshëm.

Në dosje janë të përfshirë edhe zyrtar policorë që janë involvuar edhe në zhvillimin e prostitucionit, përdorimi i substancave narkotike dhe dhunë fizike. /Objektiv/

 

Lajmet e fundit

Këto skuadra e kanë siguruar kualifikimin në rrethin e ardhshëm të Ligës së Evropës

Janë zhvilluar ndeshjet e rrethit të pestë në Ligën e Evropës, ku pati shumë befasi dhe ndeshje të forta, pas së cilave disa skuadra...

Goli i javës shënohet nga adoleshenti i Romës (VIDEO)

Roma ka fituar me rezultat 3:1 ndaj Young Boys në ndeshjen e vlefshme për Ligën e Evropës. Golin e dytë për skuadrën italiane e shënoi...

Haradinaj: Nëse bëhem president, nuk do të kthehem më në AAK

Haradinaj tregon se kush do ta zëvendësojë në AAK nëse bëhet president. Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka folur për pasuesin e tij në parti...

Vuçiq paralajmëron vazhdimin e dialogut me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka paralajmëruar vazhdimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, i cili ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian. Në një intervistë për Radio...

Liga e Evropës: Arsenal fiton bindshëm dhe shkruan historinë – rezultatet

Arsenal ka mposhtur 4-1 Rapidin e Vjenës në Europa League dhe ka siguruar matematikisht vendin e parë në Grupin B. Arsenal ka rihapur dyert për...

Shkurtimi i dënimit për Tasiq, ja çfarë thonë banorët e Krushës që protestuan

Apeli ka ndryshuar aktgjykimin e Themelores për Darko Tasiq, serbi dënohet me 11 vjet burgim. Nga fshati Krushë e Madhe erdhi tek Pallati i Drejtësisë...