fbpx

Haziri: BE dhe Lajçak ta detyrojnë së pari Serbinë ta ndryshojë Kushtetutën

Nënkryetari i LDK’së, Lutfi Haziri, ka kërkuar nga Përfaqësuesi i BE’së, Mirosllav Lajcak, të bëjë presion së pari mbi Serbinë për ta ndryshuar Kushtetutën ku Kosova shihet si pjesë e Serbisë.

Haziri, i cili ka qenë pjesë e negociatave me Serbinë për më shumë se një dekadë, ka thënë se presoni për të ndryshuar Kushtetutën serbe duhet të vijë edhe nga BE’ja.

“z. Lajcak është EUSR i besueshëm dhe kredibil me detyru Serbinë të hedhë hapin e parë në ndryshimin e Kushtetutës”, ka thënë Haziri, për Express.

Serbia nuk e ka ndryshuar Kushtetutën ku Kosova është pjesë e saj. Madje, Kosova përmendet në preambulën e kushtetutës serbe.

Për këtë fakt, Haziri kërkon që BE’ja t’i bëjë presion Serbisë dhe të ndryshojë dokumentin më të lartë juridik.

“Bashkimi Evropian duhet ta shtyjë faqen e parë të Kushtetutës së Serbisë se aty është problemi e jo në Kushtetutën e Kosovës”, ka thënë Haziri.

Mirosllav Lajcak, gjatë vizitës në Beograd, tha se Kosova duhet të ndryshojë Kushtetutën dhe të formojë Asociacionin siç është nënshkruar në Bruksel. Në të kundërtën, ai ka thënë se pa kompromis nuk mund të ketë normalizim të raporteve Kosovë-Serbi.

Sidoqoftë, Lutfi Haziri thotë se procesi duhet të përmbyllet shpejt pa u prekur territori dhe duke u njohur pavarësia e Kosovës nga Serbia.

 

Lajmet e fundit

Muriqi zhvilloi mbi 30 minuta, kështu u vlerësua

Club Brugge dhe Lazio kanë ndarë pikë në përballjen e sontme në kuadër të Ligës së Kampionëve. Në ndeshjen e vlefshme për grupin F, Lazio...

Shënohet rekord i ri i rasteve pozitive me COVID-19, flet drejtoresha e Klinikës Infektive

Sot është shënuar një rekord i ri i rasteve me COVID-19 në Kosovë, ku rezultuan 281 raste pozitive gjatë 24 orëve të fundit. Drejtoresha e...

Morata bëhet futbollisti i parë që i anulohen tre gola

Sulmuesi spanjoll i Juventusit, Alvaro Morata shënoi tre gola të pa vlefshëm për Juventusin sonte në përballjen kundër Barcelonës, në kuadër të Ligës së...

Man Utd 5-0 RB Leipzig, notat e lojtarëve

Manchester Unitedi ka mposhtur me lehtësi dhe rezultat të thellë 5-0 RB Leipzigun në ndeshjen e dytë të Grupit H në Ligën e Kampionëve. Djajtë...

Ngjarjet e paralajmëruara për nesër në Kosovë

10:00-Kryeministri Avdullah Hoti së bashku me Zëvendëskryeministrin e parë Besnik Tahiri, merr pjesë në tryezën “Reforma e administratës publike: Shtytja e saj përpara”. (Ndërtesa e...

Barcelona mposht Juventusin si mysafir

Barcelona ka fituar ndaj Juventusit si mysafir me rezultat 2-0 në kuadër të xhiros së dytë të fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve. Barcelona...