fbpx

Inspektorati ua ndalon punën, ankohet kompania ndërtuese në Prishtinë

Gazetar: Valon Rashiti

Në lagjen Mati 1 në Prishtinë punimet u ndalen të martën tek objekti Arseko.sh.p.k nga inspektorët punës.

Me anë të një vendimi, Inspektorati i Punës i ndali punimet, pasi sipas tyre kompania ndërtuese nuk i ka vendosur skelet dhe rrjetat mbrojtëse.

Por arkitekti i kompanisë Arseko.sh.p.k, Albert Jetullahu thotë për gazetën Objektiv se në objektet tjera përreth punimet po zhvillohen ani se nuk kanë vendosur skele.

“Tash kur të ndalet procesi i punës, tani na merr dy deri në tri ditë kohë. Tash për punë të sigurisë ne normal që ne i rrimë gati, por nëse ne i rrinë duhet me ndejt edhe krejt tjerët. Ka objekte mbrapa neve që nuk kanë skele të vendosura dhe nuk e ndalin punën”, tha Jetullahu.

Jetullahu thotë se edhe procesi i vendosjes së skelave u merr kohë, andaj edhe inspektorati duhet ta ketë parasysh këtë.

“Për arsyeje se ne jemi duke punuar në shumë objekte edhe puna e atyre skelave vendosen nesër, duhet kohë për caktu për me i vendos skelet”, theksoi Jetullahu.

Arkitekti që mbikëqyrë punimet në këtë objekt dyshon se këta inspektor po ia bëjnë me qëllim pasi që tash e disa herë ia kanë ndërprerë punimet.

“Ose kanë diçka ndonjë tendencë prej dikujt pasi i dërgojnë te na. Se neve nëse na ndërkrehen punimet disa herë na dëmtojnë, pasi është hera e 20-të dhe ndalin procesin për dy deri në tri ditë. Po du me ditë arsyen pse vijnë vetëm te na dhe na ndërprenë punën”, shtoi Jetullahu.

Por këtë e ka mohuar zëvendës kryeinspektori i punës, Agim Millaku.

“Kush nuk i plotëson kushtet për punë, i ndalohen punimet”, ka përfunduar Millaku.

Tashmë Arseko sh.p.k kanë paraqitur kallëzim penal në polici për inspektorët e punës që ia ndaluan punimet. /Objektiv.

Lajmet e fundit

​Zemaj: Situata e menaxhueshme me pandemi nuk guxon të kthehet në pakujdesi

Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj deklaroi sot se masat antiCOVID-19 të marra nga Qeveria e Kosovës, pas rekomandimeve të IKSHPK-së, dhe konsultave me ekspertë...

Gjilani – Ballkani, pa fitues në derbi

Ndeshja ndërmjet Gjilanit dhe Ballkanit, e vlefshme javën e tretë në Superligën e Kosovës ka përfunduar me barazimin 0-0. Skuadra që drejtohet nga Ismet Munishi...

​Hoti: Pandemia e ka kthyer turizmin në pikën zero

Pandemia me koronavirus ka shkaktuar dëme të mëdha në sektorin e turizmit dhe ndonëse nuk dihen shifrat e sakta, ajo mendohet të jetë disa...

SHKK parandalon futjen e substancave narkotike në Qendrën e Paraburgimit në Prizren

Shërbimi Korrektues i Kosovës (SHKK), njoftoi se sot rreth orës 08:20 në Qendrën e Paraburgimit në Prizren oficerët korrektues kanë arritur të parandalojnë futjen...

Trump e përmend marrëveshjen Kosovë-Serbi gjatë tubimit elektoral në Pennsylvania

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump votuesve në Pennsylvania të shtunën mbrëma u ka treguar për Marrëveshjen në Washington mes Kosovës dhe Serbisë. Në tubimin parazgjedhor...

Zidane i falet këtij futbollisti

Trajneri i Real Madridit, Zinedine Zidane, foli pas fitores së vuajtur 2-3 në fushën e Real Betis, duke e nisur fjalën e tij me...