fbpx

Shëndet

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse flini më pak se 6 orë

A jeni nga ata njerëz që fle disa orë? A nuk i plotësoni 8 orët e kërkuara? A ju pëlqen të kaloni natën, por edhe zgjoheni...

5 arsye pse duart e tua janë gjithmonë të ftohta

Tek disa njerëz, ulja e temperaturave nuk është e vetmja gjë që i shkakton duar të ftohta, pasi ashtu gjatë gjithë vitit duart e...

Arsyet pse flini më shumë se 8 orë

Nëse keni vënë re se jeni të pangopur me gjumë edhe pasi flini për 8-9 orë, atëherë mund të jeni duke përjetuar disa çrregullime....

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse flini më pak se 6 orë

A jeni nga ata njerëz që fle disa orë? A nuk i plotësoni 8 orët e kërkuara? A ju pëlqen të kaloni natën, por...

Si t’i mbani të freskëta arrat sa më gjatë

Artikulli më i preferuar dhe më i kërkuar i dimrit janë arrat! Se a na duhen për ëmbëlsira festash, torta, në ditë agjërimi apo si...

Kur dhe pse bebet ndryshojnë ngjyrën e syve

Kur lindin bebet, posaçërisht njerëzit me lëkurë të çelët, ata kanë ngjyrë të çelët të syve për shkak se kanë shumë pak melaninë në...

Gabimet më të shpeshta kur i qëroni dhe i copëtoni pemët dhe perimet

Perimet janë të pasura me lëndë të ndryshme ushqyese, por a e dini se përbërja e tyre ushqyese ndikohet edhe nga mënyra se si...

Çfarë simbolizon mandarina në kulturën kinezë, lexoni vlerat e saj çudibërëse

Mandarinat janë frutat më të njohura e të shëndetshme për të gjitha moshat. Shumë njerëz janë të vetëdijshëm rastësisht për përfitimet e ngrënies së mandarinave,...

A duhen përdorur antibiotikët kur jeni me grip?

Një nga sfidat më të mëdha të shëndetit global është përdorimi pa kriter i antibiotikëve. Një nga rreziqet më të mëdha që vijnë nga...

Si të lëvizni pjesën e sipërme të trupit dhe ta zgjidhni problemin me dhimbjen e qafës

Lëvizni pjesën e sipërme të trupit dhe hiqni qafe dhimbjen e shpatullave, e cila shpesh shoqërohet me dhimbje koke. Dr. Adam Fields thekson se “shpatullat...

Asnjë mjek s’e kuptonte origjinën e sëmundjes së saj, 18-vjeçarja studion mjekësi dhe diagnostikon veten

Është historia e Israa Altayeh, një vajzë jordaneze që vuante nga dhimbje të forta të kyçeve, humbje të vetëdijes dhe simptoma të tjera të...

Një person sëmuret nga vaksina testuese kundër CoViD-19 e “Johnson&Johnson”, kompania shkon në pauzë por nuk jep detaje!

“Johnson&Johnson” dhe Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave ende nuk po zbulojnë detaje thelbësore, një javë pasi kompania farmaceutike që po mirrej me vaksinën...

Më të lexuarat

00:05:31

E tmerrshme: Një grua shtatzënë sulmohet nga dhjetëra qenë në Prishtinë, e kafshojnë në bark dhe këmbë

Besnike Beqiraj, 29-vjeçare nga Prishtina, gati sa nuk e humbi jetën e saj dhe të fëmijës në bark, pasi që u sulmua nga dhjetëra...

Kuvendi mblidhet nesër, këto janë pikat e rendit të ditës

Kuvendi i Kosovës do të mbajë nesër dy seanca. Në seancën e parë do të shqyrtohen pikat e mbetura nga seancat e kaluara. Rendi i ditës 3....

Pas raportimit të gazetës Objektiv, Hoti shkarkon dy anëtarë të Bordit të KEK-ut që shpërfillën vendimet e qeverisë

I pari i Qeverisë së Kosovës, Avdullah Hoti, ka shkarkuar sot dy anëtarë të Bordit të KEK-ut të cilët vet i kishte emëruar në...

E enjtja e kobshme në Kosovë: Katër të rinj humbën jetën

Dita e djeshme ishte e kobshme në Kosovë. Katër persona, kryesisht të rinj, janë raportuar të vdekur vetëm gjatë dy ditëve të fundit. Njëri prej...