fbpx

Shëndet

A mund të ju mbrojë ftohja e zakonshme nga CoViD-19?

Një artikull i publikuar kohëve të fundit në “Science” ka ngjallur interes të madh, pasi që ofroi një shpjegim të mundshëm mbi faktin që...

Vitamina D nuk zvogëlon rrezikun për depresion tek të rriturit, konfirmon studimi i ri

Suplimentet e vitaminës D nuk mbrojnë të rriturit nga depresioni, sipas rezultateve nga njëri nga studimet më të mëdha të llojit të vet. Në këtë...

Ajri dhe ambienti rreth pacientëve me CoViD-19 është i kontaminuar, zbulon studimi i ri

Një studim i kryer nga hulumtuesit e Qendrës Mjekësor të Universitetit të Nebraskës ofron prova të reja të prezencës së lartë të SARS-CoV-2 në...

OBSH-ja: Shtyni kontrollat rutinore dentale për shkak të CoViD-19

Organizata Botërore e Shëndetësisë sot ka këshilluar njerëzit që të shtyjnë kontrollat dhe punën rutinore, jo esenciale dentale derisa shkalla e transmetimit të CoViD-19...

Shmangia e puthjeve dhe mbajtja e maskës gjatë seksit për të parandaluar përhapjen e koronavirusit

Vendosja e maskës për fytyrë dhe shmangia e puthjeve gjatë seksit janë thelbësore në parandalimin e përhapjes së koronavirusit, ka thënë një organizatë bamirëse...

Truri juaj bëhet më i madh nëse keni ankth dhe depresion

Hulumtuesit kanë zbuluar që depresioni është i lidhur me tkurrjen në masë të zonave të trurit por kur një person ka edhe depresion edhe...

Dy studime të reja eksplorojnë se si ajri i ndotur afekton trurin tonë

Dy studime nga Universiteti i Kalifornisë Jugore (UKJ) të publikuara gjatë kohëve të fundit kanë zbuluar edhe më shumë rreth ndikimit që grimcat ndotëse...

Shenjat e hershme që paralajmërojnë kancerin e gjirit, e që çdo grua duhet t’i dijë

Kanceri i gjirit është një nga sëmundjet më të zakonshme që kërcënojnë jetën. Çdo grua duhet të bëjë kontrolle të rregullta dhe mamografi për të...

Çfarë të bëni kur ankthi nuk ju lejon të flini

Gjatë këtyre ditëve të mbushura me më shumë ankth se zakonisht për shkak të pandemisë CoViD-19, shumë njerëz janë duke përjetuar probleme me gjumë...

Kanabisi nuk është i mirë për zemrën, zbulon studimi i ri

Sipas një deklarate të re shkencore të Shoqatës Amerikane të Zemrës, pirja e “barit” dhe produkteve të tjera të kanabisit shkakton dëme në zemrën...

Infektologu Valbon Krasniqi u drejtohet qytetarëve me një video-mesazh të rëndësishëm

Infektologu i njohur Valbon Krasniqi, njëherit edhe U.D. i drejtorit të Shërbimit Spitalor Klinik Universitarë të Kosovës, ka publikuar një video në faqen e...

Studimet mbi djajtë e Tasmanisë zbulojnë shpresë të re për trajtimin e kancereve njerëzore!

Një tumor i rrallë dhe i transmetueshëm ka sjellur djajtë e Tasmanisë në prag të zhdukjes, por sipas një hulumtimi të ri nga shkencëtarët...

Më të lexuarat

Vjen reagimi i parë ndaj ambasadorit Kosnett, Nasim Haradinaj i thotë të mos merret me pretendimet e Martitt

Ligji për Mbrojtjen e Vlerave të Luftës së UÇK-së, i propozuar nga Partia Demokratike e Kosovës (PDK) dhe i përkrahur edhe nga Qeveria që...

Ministria e Financave sot ka bërë këto pagesa për qytetarë e biznese

Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami njoftoi sot se ministria që drejton ka bërë pagesa tjera për qytetarë e biznese në kuadër të pakos emergjente. Sipas...

Intervistohen figura të larta politike për rastin e “Gylenistëve”, familjarët të pakënaqur me Prokurorinë

Gjashtë shtetas turq u arrestuan e më pas u dëbuan në rrethana misterioze nga Kosova në mars të vitit 2018. Aksioni për kapjen e tyre...

Konfirmohet: Ekzekutohen pagesat për mbi 27 mijë familje

Ministrja e Financave dhe Transfereve, Hykmete Bajrami, konfirmoi se sot është bërë ekzekutimi i pagesave për 27 mijë e 572 familje, në kuadër të...