fbpx

OP-Ed

Stefanoviç: Procesi duhet të udhëhiqet nga BE, jo nga administrata Trump

Pavarësisht se u duk se bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë, do te rifillonin këtë herë me ndërmjetësimin e SHBA në një takim në Uashington,...

Si vepron deksametazoni, ilaçi “mrekullibërës” kundër COVID–19

Remedesiviri, hidroksihlorokina, deksametazoni… Janë këta emra të ndërlikuar ilaçesh, të cilët gjatë pandemisë së koronavirusit janë cilësuar si mrekulli. Në krizën me virusin gjithçka...

The Guardian: BE-ja i frikësohet shkëmbimit të territoreve në takimin e Washingtonit

The Guardian ka botuar një shkrim lidhur me bisedimet serbo kosovare që do të mbahen në 27 qershor në Shtëpinë e Bardhë. Aty gjenden...

Epidemitë shpesh kanë nxitur rritje të diskriminimit kundër minoriteteve – edhe këtë herë po ndodh e njëjta gjë!

Pandemitë nuk janë vetëm fenomene biologjike por edhe fenomene sociale. Përgjatë historisë, pandemitë kanë qenë motorë të fuqishëm të ndryshimeve sociale, duke ekspozuar pabarazitë...

Ndikimi i pandemisë në transformimin e raportimit

Qytetarët dhe mediat në Kosovë kanë pritur me ankth paraqitjen e rasteve të para me Covid-19, pasi që nisën infektimet në kontinet, e posaçërisht...

Analiza në DW/ Qeveria e re e Kosovës, levë për një marrëveshje me Serbinë

Në Kuvendin e Kosovës u votua qeveria e re e Avdullah Hotit nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK). Qeveria e Albin Kurtit, edhe pse...

“Frankfurter Allgemeine Zeitung:”Kjo është qeveria e Grrenell, për një marrëveshje të shpejtë”

Gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung“ (FAZ) ka botuar një shkrim lidhur me zgjedhjen e qeverisë së re të Kosovës. Gazeta konservatore gjermane shkruan në numrin...

Ne kemi nevojë për një hetim edhe më të thellë të Rusisë

Janusz Bugajski Senati mund të kryejë një shërbim të rëndësishëm kombëtar duke kryer hetimet e veta për ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet presidenciale të vitit...

Për të rinjtë emocionet janë viruse sociale shumë ngjitëse

Shkrim nga Jack Andrews, një student i doktoraturës në fushën e neuroshkencës dhe shëndetit mental në Universitetin e Londrës. Kur dëgjojmë fjalën “ngjitëse”, mendja na...

Tahiri: Dy mundësitë e Kushtetueses për të vendosur rreth dekretit të Presidentit

Njohësi i çështjeve politike Ramush Tahiri ka dhënë një shpjegim se si mund të vendosë Gjykata Kushtetuse në lidhje me çështjen e mandatarit. Ai thotë...

Pse idetë e Foucault mbi pushtetin janë tani më të rëndësishme se asnjëherë më parë?

Imagjinoni sikur duhet të shkruani një histori shumë të shkurtër mbi filozofinë. Sikur duhet të grumbulloni të gjithë diversitetin e filozofisë brenda pak postimeve...

Samiti BE- Ballkani Perëndimor, vështrim nga media gjermane

BE-ja ndihmon Ballkanin Perëndimor për të dalë nga kriza e koronës dhe rinovon premtimin për pranim. Një tjetër hap i vogël drejt anëtarësimit. “Samiti i...

Më të lexuarat

00:05:31

E tmerrshme: Një grua shtatzënë sulmohet nga dhjetëra qenë në Prishtinë, e kafshojnë në bark dhe këmbë

Besnike Beqiraj, 29-vjeçare nga Prishtina, gati sa nuk e humbi jetën e saj dhe të fëmijës në bark, pasi që u sulmua nga dhjetëra...

Kuvendi mblidhet nesër, këto janë pikat e rendit të ditës

Kuvendi i Kosovës do të mbajë nesër dy seanca. Në seancën e parë do të shqyrtohen pikat e mbetura nga seancat e kaluara. Rendi i ditës 3....

Pas raportimit të gazetës Objektiv, Hoti shkarkon dy anëtarë të Bordit të KEK-ut që shpërfillën vendimet e qeverisë

I pari i Qeverisë së Kosovës, Avdullah Hoti, ka shkarkuar sot dy anëtarë të Bordit të KEK-ut të cilët vet i kishte emëruar në...

E enjtja e kobshme në Kosovë: Katër të rinj humbën jetën

Dita e djeshme ishte e kobshme në Kosovë. Katër persona, kryesisht të rinj, janë raportuar të vdekur vetëm gjatë dy ditëve të fundit. Njëri prej...