OP-Ed

Tahiri: Dy mundësitë e Kushtetueses për të vendosur rreth dekretit të Presidentit

Njohësi i çështjeve politike Ramush Tahiri ka dhënë një shpjegim se si mund të vendosë Gjykata Kushtetuse në lidhje me çështjen e mandatarit. Ai thotë...

Pse idetë e Foucault mbi pushtetin janë tani më të rëndësishme se asnjëherë më parë?

Imagjinoni sikur duhet të shkruani një histori shumë të shkurtër mbi filozofinë. Sikur duhet të grumbulloni të gjithë diversitetin e filozofisë brenda pak postimeve...

Samiti BE- Ballkani Perëndimor, vështrim nga media gjermane

BE-ja ndihmon Ballkanin Perëndimor për të dalë nga kriza e koronës dhe rinovon premtimin për pranim. Një tjetër hap i vogël drejt anëtarësimit. “Samiti i...

Strack: Nuk vendosin virologët në krizën e Koronës

Shkruan Christoph Strack - Vendimet e politikës rrallë kanë pasur pasoja kaq të drejtpërdrejta për qytetarët. Në këtë krizë politikanët kërkojnë me të drejtë...

Autokratët po përdorin pandeminë për të marrë më shumë fuqi

Op-Ed nga Tom Mockaitis, profesor i historisë në Universitetin DePaul dhe autor i “Violent Extremists": Understanding the Domestic and International Terroridt Threat”, për portalin...

Pamundësia e matjes së inflacionit në një pandemi

Analizë e gazetës The Economic Njerëzit mund të tolerojnë mungesën e ngrohjes qëndrore gjatë verës. Ata ndjejnë mungesë e saj më shumë gjatë thellësisë së...

Kosova është storie suksesi për të cilën amerikanët duhet të jenë krenarë

Shkruan Vlora Çitaku - Ishte festa e Krishtlindjes në vitin 1992, kur populli i Kosovës mori dhuratën më të mirë që dikush mund të...

Vështrim nga Daniel Server: Një marrëveshje vërtetë e keqe

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Kurti, në një konferencë shtypi në “Zoom” këtë mëngjes, konfirmoi shumë dyshime: -SHBA-ja, në veçanti përfaqësuesi i posaçëm dhe...

“Për ata nga ne me depresion, Koronavirusi është një krizë e dyfishtë”

Andrew Solomon “Tani e tutje, kur dikush që nuk ka përjetuar depresionin klinik dhe ankthin, më pyet se si këto gjendje ndihen, nuk do më...

Evropa ime: Qytetari i diktuar

Shkruan Stanislaw Strasburger - Deri ku mund të merret për dore një qytetar në krizën e Coronës? Ndalimet masive, spektakolare dhe kudogjendura duken shpesh...

Pse ne gjermanët jemi kaq të ftohtë edhe në kohë pandemie?

Nga Bernd Ulrich - Gjermanët mund të jenë të ngrohtë dhe solidarë, por këtë duhet ta tregojnë, përndryshe Europa do të rrënohet. Një koment...

Hooper: Kosova rrezikon ta humbas mburojën ushtarake amerikane

Ish zyrtari i Departamentit amerikan të Shtetit, James Hooper tha në një intervistë për Zërin e Amerikës se administrata amerikane po synon një marrëveshje...

Më të lexuarat