OP-Ed

Opinion nga eksperti gjerman: Kriza e Coronës çon në ndryshime epokale

Oliver Rolofs, partner drejtues i Zyrës së konsulencës strategjike "Connecting Trust" në Mynih dhe ekspert për Evropën Juglindore, ka thënë se kriza e Coronës...

Bayer: Covid-19 po godet më fort qeverisjet “e këqija”

Shkruan: Alexei Bayer - Koronavirusi i ri, është veçanërisht i rrezikshëm për njerëzit që vuajnë nga sëmundje të mëhershme kronike. Por ai godet gjithashtu...

Sfida e Bidenit: Zgjedhja e kandidatit ose kandidates për nënpresidente

Joe Biden përballet me vendimin më të rëndësishëm në karrierën e tij prej pesë dekadash: zgjedhja e një kandidati ose kandidateje për nënpresident. Kandidati demokrat...

Plani i Komisionit Evropian për kthim në normalitet

Komisioni i Bashkimit Evropian (BE) e ka hedhur në letër strategjinë daljes nga kriza e Coronës. Komisioni parashikon, nje hapje graduale dhe te mirëkontrolluar....

Pse dështuan Sanders dhe Corbyn ?

Bernie Sanders ka dalë nga gara për të fituar nominimin e Partisë Demokratike në zgjedhjet presidenciale në SHBA në nëntor. Joe Biden, ish-nënpresident amerikan,...

Rikthimi i rëndësisë së veprës së Edward Hopper, nën gjendjen e re sociale

Frika dhe kaosi që po identifikon shoqërinë, nën kërcënimin e një organizmi mikroskopik, po na mundëson që të shohim se sa pak nevojitet që...

Përplasje Gjermani-Itali për financimin e luftimit të koronavirusit

Në një letër botuar në gazetën Frankfurter Allgemeine Zeitung, disa presidentë rajonalë dhe kryetarë bashkish të Italisë i bëjnë thirrje Gjermanisë të tregojë solidaritet...

Koment: Viktor Orbani po tallet me BE – Për sa kohë akoma?

Kryeministri hungarez ka pezulluar nën hijen e krizës së Coronë për një kohë të pacaktuar sundimin e ligjit. BE-ja nuk duhet të bëjë sehir,...

Efektet e pandemisë Covid-19 në Bizneset e Vogla në Kosovë

Kosova si asnjëherë më parë është përballur me pandeminë Covid-19, e cila përveç efekteve shëndetësore me sëmundje dhe pamundësi të përgjigjes së duhur ndaj...

Letër nga karantina: Fëmijët me aftësi të kufizuar janë përherë të mbyllur

Nga: Rijad Mehmeti - Një moment reflektimi në një krizë që na bashkon të gjithëve, pa dallime. Ditët po ecin ngadalë, nuk ju gënjejë. Afër...

Jeffrey Sachs fajëson Presidentin Trump që SHBA-të ka numrin më të lartë të rasteve me COVID-19

Në një analizë që Jeffrey Sachs shkroi për CNN, ai fajëson Donald Trump për faktin që Amerika tani ka kaluar edhe Kinën e Italinë me numrin...

“Pse jemi të lodhur gjatë gjithë kohës?”- Slavoj Žižek

Epidemia e coronavirusit po na konfronton me dy figura të kundërta që mbizotërojnë në jetën tonë të përditshme: ata që janë të mbingarkuar me...

Më të lexuarat