fbpx

Teknologji

Kryeshefi ekzekutiv i Apple bëhet miliarder

Ndryshe nga të tjerët në klubin tripresjesh (klubi i miliardereve), Cook-u nuk është themelues i kompanisë “Apple”. Në një analizë Bloomberg gjenë se vlera neto...

Gjigantit kinez “Huawei” po i mbarojnë çipat për telefona, shkaku i sanksioneve nga SHBA-të

Hauwei, prodhuesi më i madh në botë i smartfonëve ka treguar se po i mbarojnë çipat shkaku i sanksioneve nga SHBA-të, kundër kompanisë. Sipas Richard...

Bill Gates e quan ‘kupë me helm’, marrëveshjen e Microsoft-it me TikTok

Bashkëthemeluesi i Microsoft-it, Bill Gates e ka përshkruar marrëveshjen potenciale me TikTok si “kupë me helm”. Në një intervistë për ‘Wired’, Gates bëri të ditur...

Toshiba zyrtarisht nuk shet më laptopë

Javën e fundit “Toshiba” është larguar qetësisht njëherë e përgjithmonë nga biznesi me laptop, duke i dhënë fund kështu një pune 35 vjeçare dhe...

Filteri i ri në Snap Chat, bën që qeni juaj të duket si karakter i “Disney”

Filterat e rrjeteve sociale mund të jenë të atilla që dijnë të godasin por edhe të ia huqin. Disa të bëjnë të dukesh si...

Ky është telefoni i ri i cili mbushet për 15 minuta!

Iqoo 5 nga prodhuesi kinez Vivo do të prezantohet në 17 gusht. Telefonat e rinj inteligjentë do të mbushen me një teknologji të re, me...

Facebook dhe Twitter kufizojnë llogaritë e Donald Trumpit

Facebook dhe Twitter kanë penalizuar Donald Trump dhe fushatën e tij për postimet e tij në të cilat presidenti pretendoi se fëmijët ishin "pothuajse...

TikTok i përgjigjet kërcënimeve të Trump për ndalimin e aplikacionit në SHBA

TikTok ka publikuar një mesazh ndaj përdoruesve të tij pasi që presidenti i SHBA-së Donald Trump deklaroi që do të ndalojë këtë aplikacion në...

Trump thotë se po e ndalon TikTok-un në SHBA

Mbrëmjen e së premtes, presidenti amerikan, Donald Trump ka thënë se do të ndalojë operimin në Shtetet e Bashkuara të aplikacionit të mirënjohur për...

Apple e konfirmon që iPhone-t e ri nuk do të lëshohen në shtator

"Apple" ka konfirmuar se po planifikon t’i lëshojë me vonesë këtë vit, iPhone-t e ri. “Vitin e kaluar kemi nisur t’i shesim iPhone-t kah fundi...

A e dini pse tastet F dhe J janë të ndryshme nga të tjerat në tastierë?

Shumë njerëz, me orë të tëra qëndrojnë para kompjuterit duke shtypur shkronjat në tastierat e tyre, qoftë për punë apo veprimtari private, por vetëm...

Kompjuteri lexon edhe shqip, krijohet “Alexa” apo “Siri” shqip

Për herë të parë gjuhën shqipe mund ta lexosh dhe ajo të shkruhet automatikisht në kompjuter. Mund të jeni të mësuar me “voice-to-text” nga anglishtja,...

Më të lexuarat

Vjen reagimi i parë ndaj ambasadorit Kosnett, Nasim Haradinaj i thotë të mos merret me pretendimet e Martitt

Ligji për Mbrojtjen e Vlerave të Luftës së UÇK-së, i propozuar nga Partia Demokratike e Kosovës (PDK) dhe i përkrahur edhe nga Qeveria që...

Ministria e Financave sot ka bërë këto pagesa për qytetarë e biznese

Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami njoftoi sot se ministria që drejton ka bërë pagesa tjera për qytetarë e biznese në kuadër të pakos emergjente. Sipas...

Intervistohen figura të larta politike për rastin e “Gylenistëve”, familjarët të pakënaqur me Prokurorinë

Gjashtë shtetas turq u arrestuan e më pas u dëbuan në rrethana misterioze nga Kosova në mars të vitit 2018. Aksioni për kapjen e tyre...

Konfirmohet: Ekzekutohen pagesat për mbi 27 mijë familje

Ministrja e Financave dhe Transfereve, Hykmete Bajrami, konfirmoi se sot është bërë ekzekutimi i pagesave për 27 mijë e 572 familje, në kuadër të...