Teknologji

Signal, Telegram, WhatsApp dhe Facebook – Cili është aplikacioni që mbledh më shumë të dhëna nga përdoruesit

Pas polemikave të gjeneruara nga ndryshimet në termat dhe kushtet e WhatsApp, njerëzit kanë kërkuar alternativa të tjera që kujdesen më mirë për privatësinë...

Pse Elon Musk dëshiron që ju të përdorni Signal dhe jo Facebook – dhe si funksionon ai?

Çfarë është aplikacioni Signal, dhe si i mban mesazhet private? Manjati Elon Musk shkroi në Twitter javën e kaluar, ku kritikoi Facebook për azhurnimet më...

Mijëra njerëz komunikojnë me një llogari ‘të vdekur’ të Trump

Në Twitter, numri i personave që shkruajnë në llogarinë e papërdorur të Donald Trump mbetet i lartë. Donald Trump është – të paktën në Twitter...

Shitjet e iPhone 12 të Apple në Kinë më të larta se sa pritej në Q4

Duket sikur iPhone 12 i ri është një pajisje ‘hit’ në Kinë. Sipas një raporti të fundit, Apple ka pasur shitje të rreth 18...

Rregullatori financiar britanik: Përgatituni të humbni të gjitha paratë tuaja në kriptovaluta

Rregullatorët financiarë paralajmërojnë për rrezik të madh dhe mungesë të masave mbrojtëse për investitorët. Rënia e përkohshme e çmimit të Bitcoin dhe të gjithë tregut...

Informacioni i parë: Si do të duket iPhone 13?

Informacioni i parë (jozyrtar) rreth asaj se si mund të duket iPhone i ardhshëm po qarkullon në internet. Sipas këtyre lajmeve, iPhone 13 do të...

Policia mbylli ‘tregun më të madh të paligjshëm në botë’, kishte më shumë se 500 mijë përdorues

Autoritetet thonë se platforma darknet kishte gjysmë milioni përdorues, ku tregtoheshin droga, para të falsifikuara, të dhëna të kartave të kreditit të vjedhura, karta...

Si njeriu më i pasur në botë, Elon Musk dëshiron të paguhet në Bitcoin

Tesla dhe themeluesi i SpaceX thanë se ai kurrë nuk do ta refuzonte kriptomonedhën. Elon Musk, themeluesi miliarder i Tesla dhe SpaceX, dhe i cili...

Një bllok tjetër për një komunitet të Donald Trump

Forumi Reddit bllokoi komunitetin DonaldTrump në atë platformë. Arsyeja e ndalimit është se ky komunitet nuk i respektoi rregullat e forumit. Gjegjësisht, ky komunitet shkelte kushtet...

WhatsApp prezantoi rregulla të reja: Kush nuk pajtohet, mbetet pa llogari

WhatsApp ka prezantuar rregulla të reja që praktikisht i detyrojnë përdoruesit të ndajnë të dhëna me aplikacionin Facebook. Nëse e refuzoni këtë, WhatsApp thjesht...

Valë e regjistrimeve në ‘Signal’, pasi Elon Musk kërkoi që ndjekësit “të largohen nga WhatsApp”

WhatsApp, aplikacioni i mesazheve të koduara që shet veten si një shërbim i përqendruar në privatësi po ndryshon kushtet e tij të shërbimit dhe...

Çfarë duhet të dini për vlerën e rritur të Bitcoin?

Bitcoin po vazhdon të rritet shumë këtë muaj. Çmimi i tij aktualisht është 40 mijë dollarë, më shumë se 77 për qind gjatë muajit...

Më të lexuarat