Liga e Evropës: Arsenal fiton bindshëm dhe shkruan historinë – rezultatet

Arsenal ka mposhtur 4-1 Rapidin e Vjenës në Europa League dhe ka siguruar matematikisht vendin e parë në Grupin B.

Arsenal ka rihapur dyert për tifozët dhe 2.000 tifozë kanë pasur mundësinë të shikojnë nga afër paraqitjen pothuajse perfekte të lojtarëve të Artetas.

- FIA CONSTRUCTION-

Ndeshja është zhbllokuar pas 10 minutash me një predhe të Alexandre Lacazette.

Tetë minuta më vonë, Mari ka dyfishuar avantazhin dhe Nketiah ka realizuar të tretin në fundin e pjesë së parë.

Kitagawa ka ngushtuar diferencat në 3-1 në minutën e 47-të para se Smith Rowe ka fiksuar shifrat në 4-1 në minutën e 66-të.

Kjo ka qenë hera e parë që “Topçinjtë” kanë shënuar 4 ose më shumë gola në dy ndeshje të njëpasnjëshme të Europa League të luajtura në shtëpi, që është statistikë për histori, ashtu siç ishte edhe rikthimi i tifozëve në stadium.

Arsenal kryeson grupin me 15 pikë, ndërsa Rapidi mban vendin e tretë me 6 pikë.

Rezultatet:
AC Milan 4 – 2 Celtic
AEK Athens 2 – 4 Braga
Antwerp 3 – 1 Ludogorets
CSKA Moscow 0 – 1 Wolfsberger AC
Feyenoord 0 – 2 Dinamo Zagreb
Crvena Zvezda 0 – 0 Hoffenheim
Zorya Luhansk 1 – 0 Leicester
Gent 1 – 2 Liberec
LASK 3 – 3 Tottenham
Lille 2 – 1 Sparta Prague
Qarabag 1 – 1 Maccabi Tel Aviv
Sivasspor 0 – 1 Villarreal
Arsenal 4 – 1 Rapid Vienna
Roma 3 – 1 Young Boys
AZ Alkmaar 1 – 1 Napoli
Benfica 4 – 0 Lech Poznan
CFR Cluj 0 – 0 CSKA Sofia
Granada 0 – 1 PSV
Molde 3 – 1 Dundalk
Nice 2 – 3 Bayer Leverkusen
Omonia 2 – 1 PAOK
Rangers 3 – 2 St. Liege
Real Sociedad 2 – 2 Rijeka
Slavia Prague 3 – 0 H. Beer Sheva

 

Lajmet e fundit