fbpx

Lista e fituesve në “Billboard Music Awards 2020”

Mbrëmja e madhe e ndarjes së çmimeve “Billboard Music Awards 2020” u zhvillua të mërkurën në mbrëmje me Kelly Clarkson si nikoqire.

Pavarësisht se nuk kishte një audiencë brenda Teatrit ‘Dolby’ në Los Angeles, Clarkson përsëri solli energji dinamike në skenë.

Sonte ka të bëjë me mënyrën sesi muzika na prek të gjithëve sepse muzika lidhet me ne në shumë mënyra, pa marrë parasysh kush jeni ajo na lëviz ndonjëherë fjalë për fjalë”, tha Clarkson.

Taylor Swift dhe Billie Eilish kryesuan listën me më së shumti nominime. Eilish mori çmime të shumta në shtëpi duke përfshirë “Artisten Më të Mirë”. Çmimi më i lakmuar i natës, “Top Artist”, iu dha artistit Post Malone.

Artistë të shumtë performuan gjatë gjithë shfaqjes, duke përfshirë: John Legend, Alicia Keys Brandy, En Vogue, BTS dhe Luke Combs.

Ishte gjithashtu një natë e madhe për Garth Brooks, i cili mori çmimin e ikonës, që u prezantua nga mikja e tij shumë e mirë, Cher. Brooks performoi një potpuri të hiteve të tij më të mëdha që përfshinin “The Thunder Rolls”, “The River”, “Callin ‘Baton Rouge”, “Standing Out Out of Fire”, “Dive Bar”, “Friends in Low Places” dhe “The Dance” ”

Demi Lovato gjithashtu interpretoi këngën e saj të re “Commander in Chief” që flet për Presidentin Donald Trump.

Kjo është lista e fituesve të çmimeve në Billboard Music Awards 2020:

Çmimi Top Artist

 • Billie Eilish
 • Jonas Brothers
 • Khalid
 • Post Malone 
 • Taylor Swift

Çmimi Top Hot 100 Song

 • “Someone You Loved,” Lewis Capaldi
 • “bad guy,” Billie Eilish
 • “Old Town Road,” Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus 
 • “Truth Hurts,” Lizzo
 • “Señorita,” Shawn Mendes & Camila Cabello

Artisti më i mirë mashkull

 • DaBaby
 • Khalid
 • Lil Nas X
 • Post Malone
 • Ed Sheeran

Artistja më e mirë femër

 • Ariana Grande
 • Halsey
 • Lizzo
 • Taylor Swift
 • Billie Eilish

Çmimi për artistin më kryesues në top lista:

 • Mariah Carey
 • Luke Combs
 • Lil Nas X
 • Harry Styles
 • Taylor Swift

Artisti me më së shumti shitje

 • Billie Eilish
 • Lil Nas X
 • Lizzo
 • Post Malone
 • Taylor Swift

Artisti më social

 • Billie Eilish
 • EXO
 • GOT7
 • Ariana Grande
 • BTS

Artisti më i mirë i zhanrit R&B

 • Chris Brown
 • Khalid 
 • Lizzo
 • Summer Walker
 • The Weeknd

Artisti më i mirë i zhanrit Country

 • Kane Brown
 • Luke Combs 
 • Dan + Shay
 • Maren Morris
 • Thomas Rhett

Artisti më i mirë latin

 • Anuel AA
 • Bad Bunny 
 • J Balvin
 • Ozuna
 • Romeo Santos

Artisti më i mirë i muzikës krishtere

 • Elevation Worship
 • Lauren Daigle 
 • For King & Country
 • Hillsong United
 • Kanye West

Albumi më i arritur në Top Billboard 200

 • Ariana Grande “Thank U, Next”
 • Khalid “Free Spirit”
 • Post Malone “Hollywood’s Bleeding”
 • Billie Eilish “When We All Fall Asleep, Where Do We Go?” 
 • Taylor Swift “Lover”.
BURIMICNN

Lajmet e fundit

Kjo është gjendja tinëzare e trupit që vret shumë më shumë se koronavirusi

Trupit i duhet pak kolesterol, përfshirë LDL i ashtuquajtur kolesterol i keq, për të funksionuar si duhet. Por nëse nivelet e kolesterolit LDL janë...

Kapiteni i Atalantës zbulon pse Ilicic ra në depresion

Futbollisti slloven Josip Ilicic humbi fundin e sezonit të kaluar sepse nuk ishte gati të luante për shkak të problemeve private. Për shkak të problemeve,...

Morena Taraku me pozë provokuese në të brendshme

Ajo është njëra nga personazhet shqiptare që rrëmben vëmendje të madhe në rrjetet sociale. Fjala është për këngëtaren Morena Taraku, e cila njëherësh është shumë...

Ja si duken 60 sekondat e para të jetës së një fëmije

Zhvillimi i përshpejtuar i fëmijëve gjatë viteve të para të jetës së tyre ka zgjuar gjithmonë interesin e shkencëtarëve dhe ekspertëve. Por a keni menduar...

Tre të vdekur gjatë 24-orëve të fundit si pasojë e CoViD-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.018 mostra të...

UEFA publikon listën e lojtarëve më të shpejtë në Ligën e Kampionëve

UEFA në raportin e saj vjetor publikoi listën e lojtarëve më të shpejtë për sezonin e kaluar në Ligën e Kampionëve. Lojtari që arriti shpejtësinë...