fbpx

Maska po ju acaron lëkurën, mbroni kështu fytyrën

Dalëngadalë po i kthehemi një normaliteti të ri dhe kjo do të thotë që ende nuk e dimë për sa kohë do të na duhet ta mbulojmë fytyrën me maska.

Ekspertët rekomandojnë përdorimin e tyre të nevojshëm gjatë kohës që jemi në supermarket apo në vende ku grumbullimi i njerëzve është më i madh.

Tani çfarë duhet të dimë është se përdorimi i shpeshtë i saj na acaron lëkurën. Madje, në zonat ku maska është në kontakt më të afër me fytyrën, mund të krijohen akne, pika të zeza apo skuqje. Çfarë duhet të bëni për ta shmangur?

Kushtoji vëmendje llojit të maskës që ble

Nuk ka rëndësi në fakt nëse është një maskë e blerë apo e bërë vetë, rëndësi ka materiali i saj. Ekspertët rekomandojnë të hiqni dorë nga copat sintetike dhe të zgjidhni diçka të butë, si pambuku. Kështu lëkura do të ndihet edhe më e mbrojtur.

Hiq dorë nga make up-i për disa kohë

Lëre fytyrën të marrë frymë! Vendosja e maskës e përkeqëson një fytyrë me fondatinë. Do të shihni pore të hapura, madje edhe akne të reja nëse vijoni me rutinën e zakonshme.

Hiq dorë nga larësit apo scrub-i i fortë

Eshtë koha që ta konsideroni lëkurën tuaj aq të ndjeshme sa të një bebeje. Eshtë e rëndëishme ta hidratoni dhe të përdorni larës që nuk jua lënë të thatë fytyrën.

Lani fytyrën sapo të hiqni maskën

Qëndrimi me maskë për një kohë të gjatë, nuk e lë lëkurën të marri ajrin që i duhet duke krijuar papastërtira brenda saj, që më tej përkthehen në akne. Sapo të shkoni në shtëpi, lani duart, hiqni maskën dhe lani me kujdes fytyrën.

Lajmet e fundit

Batatina: Nuza referoi me tendenca ndaj Llapit

Feronikeli ka fituar ndeshjen derbi kundër Llapit në shtëpi në kuadër të Superligës së Kosovës. Pas ndeshjes trajneri i Llapit, Tahir Batatina  për mikrofonin e...

52,000 raste ditore me Covid-19, Franca pritet të vendosë masa të reja shtrënguese

Franca është duke mbledhur këshillin e mbrojtjes këtë javë për të vendosur masat e reja shtrënguese anti-Covid. Kjo lëvizje e qeverisë vjen e ndikuar...

​Vdekshmëria nga COVID-19 në Maqedoninë Veriore rritet me 71.4 për qind

Instituti i Shëndetit Publik njoftoi sot se vdekshmëria nga sëmundja infektuese në Maqedoninë Veriore ka shënuar një rritje prej 71.4 për qind. Sipas raportit të...

Feronikeli mposht Llapin, Drita vazhdon me fitore

Feronikeli ka fituar derbin ndaj Llapit me rezultat 1:0 në kuadër të Superligës së Kosovës. Golin e fitores për vendësit e shënoi mbrojtësi Yll Hoxha...

Cilat interesa franceze mund të rrezikohen nga bojkoti i vendeve myslimane?

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan u bëri thirrje qytetarëve të ndalojnë blerjen e mallrave franceze, duke iu bashkuar thirrjeve në të gjithë botën myslimane...

​Vjedhja e dy milionë eurove, një muaj paraburgim për Kadri Shalën

Gjykata Themelore në Prishtinë – Departamenti Special ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës për caktimin e masës një muaj paraburgim...