fbpx

Pacientët e prekur nga COVID-19 kanë imunitet për gjashtë muaj

Një studim i Universitetit të Oxford-it ka zbuluar se një person që ka qenë i prekur nga COVID-19 nuk ka mundësi që të infektohet sërish për të paktën gjashtë muaj.

Hulumtimi pretendon se është e vështirë se si funksionon imuniteti thelbësor i koronavirusit, shkruan Euronews, transmeton Klan Kosova.

Studimi ndoqi më shumë se 12 mijë punonjës të kujdesit shëndetësor në Oxford, ku nga ata që ishin infektuar me koronavirus asnjëri nga ta nuk u infektua përsëri në periudhën afatshkurtër.

David Eyre, profesor i Sëmundjeve Infektive në Universitetin e Oxfordit i cili punoi në studim, tha: “Studimi po vazhdon për të zbuluar nëse mbrojtja nga infeksioni zgjat më shumë”.

Eyre shtoi se beson që njerëzit që janë infektuar, shumica nga ta nuk do të infektohen sërish të paktën në afat të shkurtër kohor.

Ky studim vjen një javë pasi firmat bioteknike Pfizer, Moderna dhe Oxford-AstraZeneca njoftuan për rezultate premtuese nga provat e fazave të fundit të vaksinave kundër COVID-19.

Lajmet e fundit

Këto skuadra e kanë siguruar kualifikimin në rrethin e ardhshëm të Ligës së Evropës

Janë zhvilluar ndeshjet e rrethit të pestë në Ligën e Evropës, ku pati shumë befasi dhe ndeshje të forta, pas së cilave disa skuadra...

Goli i javës shënohet nga adoleshenti i Romës (VIDEO)

Roma ka fituar me rezultat 3:1 ndaj Young Boys në ndeshjen e vlefshme për Ligën e Evropës. Golin e dytë për skuadrën italiane e shënoi...

Haradinaj: Nëse bëhem president, nuk do të kthehem më në AAK

Haradinaj tregon se kush do ta zëvendësojë në AAK nëse bëhet president. Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka folur për pasuesin e tij në parti...

Vuçiq paralajmëron vazhdimin e dialogut me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka paralajmëruar vazhdimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, i cili ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian. Në një intervistë për Radio...

Liga e Evropës: Arsenal fiton bindshëm dhe shkruan historinë – rezultatet

Arsenal ka mposhtur 4-1 Rapidin e Vjenës në Europa League dhe ka siguruar matematikisht vendin e parë në Grupin B. Arsenal ka rihapur dyert për...

Shkurtimi i dënimit për Tasiq, ja çfarë thonë banorët e Krushës që protestuan

Apeli ka ndryshuar aktgjykimin e Themelores për Darko Tasiq, serbi dënohet me 11 vjet burgim. Nga fshati Krushë e Madhe erdhi tek Pallati i Drejtësisë...