fbpx

Pasi zemra nuk i punoi për 45 minuta, alpinisti amerikan u shpëtua dhe tani është gjallë

Alpinisti që u shpëtua pasi humbi në Parkun Kombëtar Amerikan gjatë natës u rikthye në jetë pavarësisht nga fakti se zemra e tij nuk punoi për 45 minuta, raporton BBC.

Zemra e alpinistit ndaloi në spital

Michael Knapinski, 45-vjeç, humbi javën e kaluar në Parkun Kombëtar Rainer, ku temperaturat ishin shumë të ulta.

Pasi u gjet ai u dërgua me ajër në një spital në Seattle. Kur arriti në spital, ai kishte një puls, por më pas zemra e tij u ndal, transmeton Telegrafi.

“Zemra e tij u ndal ndërsa ai ishte në dhomën e urgjencës”, tha doktor Jenelle Badaluk.

Mjekët e ringjallën dhe e lidhën me ECMO

Një ekip mjekësh më pas kryen reanimacion kardiopulmonar në Knapinski dhe e lidhën atë me një pajisje ECMO që derdhte gjak nga trupi i tij në mushkëri dhe zemër, duke mundësuar kështu ruajtjen e rrjedhjes së gjakut në trupin e tij. Pas 45 minutash, zemra e tij filloi të rrihte përsëri, dhe dy ditë më vonë ai u zgjua.

Lajmet e fundit

Këto skuadra e kanë siguruar kualifikimin në rrethin e ardhshëm të Ligës së Evropës

Janë zhvilluar ndeshjet e rrethit të pestë në Ligën e Evropës, ku pati shumë befasi dhe ndeshje të forta, pas së cilave disa skuadra...

Goli i javës shënohet nga adoleshenti i Romës (VIDEO)

Roma ka fituar me rezultat 3:1 ndaj Young Boys në ndeshjen e vlefshme për Ligën e Evropës. Golin e dytë për skuadrën italiane e shënoi...

Haradinaj: Nëse bëhem president, nuk do të kthehem më në AAK

Haradinaj tregon se kush do ta zëvendësojë në AAK nëse bëhet president. Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka folur për pasuesin e tij në parti...

Vuçiq paralajmëron vazhdimin e dialogut me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka paralajmëruar vazhdimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, i cili ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian. Në një intervistë për Radio...

Liga e Evropës: Arsenal fiton bindshëm dhe shkruan historinë – rezultatet

Arsenal ka mposhtur 4-1 Rapidin e Vjenës në Europa League dhe ka siguruar matematikisht vendin e parë në Grupin B. Arsenal ka rihapur dyert për...

Shkurtimi i dënimit për Tasiq, ja çfarë thonë banorët e Krushës që protestuan

Apeli ka ndryshuar aktgjykimin e Themelores për Darko Tasiq, serbi dënohet me 11 vjet burgim. Nga fshati Krushë e Madhe erdhi tek Pallati i Drejtësisë...