fbpx

Përse është e rëndësishme të kryeni marrëdhënie pothuajse çdo ditë?

Studimi, i cili kohë më parë është bërë, ka zbuluar se si meshkujt të cilët ejakulojnë mesatarisht së paku 21 herë në muaj, kanë madje 22 për qind më pak shanse për zhvillim të karcinomës së prostatës

Kjo është forma tjetër më e shpeshtë e karcinomës midis popullatës mashkullore.

Pos që ky është lajm i shkëlqyeshëm për të gjithë meshkujt, ky motivacion gjithmonë është e mirëseardhur i kënaqjes së përditshme në aktivitetin e dashur fizik.

Qëmoti është e ditur se si orgazmat e kanë mëritën për shumë të mira shëndetësore, midis të tjerash të përmirësojnë gjumin dhe të ndikojnë pozitivisht në sistemin kardiovaskular, ndërkaq disa hulumtime, p.sh., kanë treguar se si edhe orgazmat te femrat ndikojnë në mënyrë preventive në shfaqjen e kancerit të gjirit.

Ky hulumtim i fundit nga studiuesit në Universitetin e Harvardit, është vetëm edhe një motivim që të praktikoni seks kurdo që të keni rastin, edhe për të mirën tuaj edhe për të mirën e saj.

Prostata është një organ që ndodhet tek meshkujt nën fshikëzën e urinës. Disa nga simptomat e kësaj sëmundje janë : urinimi me ndërprerje, urinim i pavullnetshëm, urinimi i shpeshtë natën, pakësimi urinës, ndjesia emergjente e të urinuarit, apo urinimi me sforcim.

Sëmundja e prostatës, është kthyer në një ndër shqetësimet më serioze për shëndetin e moshave të mëdha në ditët e sotme.

Lajmet e fundit

Munishi: Vetëm kështu futbolli ynë shkon përpara

Gjilani dhe Ballkani kanë luajtur baras 0:0 në kuadër të javës së tretë të Superligës. Trajneri i skuadrës nga Theranda, Ismet Munishi, është shprehur i...

​3 viktima dhe 148 raste të reja me COVID-19 në Maqedoninë Veriore

148 raste të reja, 3 viktima dhe 65 persona të shëruar është bilanci i COVID-19 për 24 orët e fundit në Maqedoninë Veriore. Numri më...

​Java e ardhshme me mot të ndryshueshëm, pritet ngritje e temperaturave

Gjatë pesë ditëve të ardhshme mbi vendin tonë do të mbajë një mot i ndryshueshëm. E hëna fillon mot me diell, por gjatë ditës pritet...

Rumania mban zgjedhjet lokale

Vendvotimet në Rumani janë hapur dhe qytetarët po votojnë për zgjedhjet lokale. Këto zgjedhje po shihen si test për qeverinë e vendit, e cila...

​Zemaj: Situata e menaxhueshme me pandemi nuk guxon të kthehet në pakujdesi

Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj deklaroi sot se masat antiCOVID-19 të marra nga Qeveria e Kosovës, pas rekomandimeve të IKSHPK-së, dhe konsultave me ekspertë...

Gjilani – Ballkani, pa fitues në derbi

Ndeshja ndërmjet Gjilanit dhe Ballkanit, e vlefshme javën e tretë në Superligën e Kosovës ka përfunduar me barazimin 0-0. Skuadra që drejtohet nga Ismet Munishi...