fbpx

Qentë mund të nuhasin CoViD-19 me 94% saktësi, sipas një studimi të ri

Qentë mund të nuhasin koronavirusin me saktësi prej 94% – duke rritur mundësin e testeve të menjëhershme në eventet sportive, aeroportet, koncertet etj. ka zbuluar një studim i ri.

Hulumtuesit kanë trajnuar 8 qenë nga Forcat e Armatosura Gjermane për të dalluar pështymën njerëzore të infektuar me CoViD-19 nga pështyma e shëndetshme, sipas studimit që u kryesua nga Universiteti i Mjekësisë Veterinare Hanover dhe Shkolla Mjekësore Hanover.

Hulumtuesit pastaj vendosën mostra nga 1000 njerëz dhe urdhëruan qentë që të zbulojnë mostrat e infektuara – dhe zbuluan që këto kafshë ishin të saktë në 94% të rasteve.

Mendohet që këto kafshë arrijnë të dallojnë mostrat e personave të infektuar pasi që virusi ndryshon plotësisht kiminë e brendshme të personit të infektuar – duke i dhënë pështymës një aromë të ndryshme nga ajo normale, tha një hulumtues i involvuar në këtë studim.

“Ne mendojmë që qentë janë të aftë të detektojnë një aromë specifike të ndryshimeve metabolike që ndodhin tek këta pacientë,” tha Maren von Koeckritz-Blickwede, një profesor në universitetin në fjalë që kreu studimin.

Studimi ka krijuar shpresë që qentë mund të ndihmojnë në parandalimin e shpërthimeve të reja të CoViD-19 në shoqëri, duke i përdorur si testues të shpejtë në evente të ndryshme publike dhe aeroporte, thanë hulumtuesit.

Gjatë studimit, qentë u trajnuan për një javë para se të mësonin të nuhasnin sëmundjen me saktësi të papritur, thanë hulumtuesit, që po ashtu përdorën mostra të sekrecionit respirator. Studimi nuk tregon se çfarë racë e qenve u trajnuar, por mendohet që Labradorët kanë qenë të involvuar.

Qentë mund të nuhasin aroma me saktësi dhe fuqi deri në 10,000 herë më të madhe se njerëzit dhe siç është treguar edhe në studimet e më hershme, ata janë të zot që të detektojnë sëmundjet si malaria dhe kanceri. /Objektiv/

Lajmet e fundit

OBSH-ja deklaron që ushqimet janë të sigurta nga koronavirusi

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) sot ka deklaruar që njerëzit nuk duhet të frikësohen nga infektimi me SARS-CoV-2 nga ushqimi, pasi që hulumtuesit kinezë...

Lushtaku i Drenicës ende nuk e di të ardhmen e tij

Shkëlzen Lushtaku ishte njëri ndër futbollistët më të dalluar te Drenica në edicionin e kaluar. Futbollisti nga Skenderaj ka qenë shumë i rëndësishëm madje një...

Arrestohet një shtetas shqiptar duke kontrabanduar 34 sirianë drejt Kosovës

Policia e Shqipërisë arrestoi sot në Elbasan një 40-vjeçar banues në Tiranë, të dyshuar për trafikim me njerëz për në Kosovë, si vend tranzit...

IHMK: Mot i nxehtë, por i paqëndrueshëm në dy ditët vijuese

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHMK), njofton se të premten dhe të shtunën do të mbajë mot i nxehtë por i paqëndrueshëm. Sipas parashikimit meteorologjik, do...

Latifaj rinovon me Flamurtarin dhe hap një dritare të re në futbollin kosovar për karrierën e tij

Flamurtari ka nisur prej kohësh të konsolidojë radhët për edicionin e ri, derisa njëri ndër prioritetet kryesore për ekipin kryeqytetas ishte rinovimi me futbollistin...

Pritet lisi shumëvjeçar, simbol i qendrës së Lipjanit

Një qytetare e Komunës së Lipjanit ka denoncuar prerjen e lisit shumëvjeçar të njohur si “Shelnja Vajtuese”, simbol i qendrës së Lipjanit. Përmes një postimi...