fbpx

Themeluesi i Twitter: Rrjetet sociale mund të krijojnë varësi!

Rrjetet sociale si Twitter dhe Facebook mund të krijojnë varësi, thuhet sipas themeluesit të Twitter, Jack Dorsey.

Gjatë seancës dëgjimore të së martës para Komitetit të Gjyqësorit të Senatit për të diskutuar çështje që kanë të bëjnë me moderimin e përmbajtjes dhe zgjedhjet e vitit 2020, të dy drejtorët e rrjeteve kryesore sociale, Dorsey dhe ai i Facebook, Mark Zuckerberg u morën në pyetje nga senatori Lindsey Graham nëse platformat që ata ndërtuan kanë aftësinë të krijojnë varësi për përdoruesit.

Përgjigjet e tyre ndryshuan në mënyrë të konsiderueshme, me Zuckerberg duke thënë se është “e pa-konkluduar” nëse platformat e mediave sociale janë problematike dhe Dorsey deklaron se ai beson se ato janë.

Unë mendoj se, si çdo gjë tjetër, këto mjete mund të krijojnë varësi,” tha Dorsey. “Dhe ne duhet të jemi të vetëdijshëm për këtë, ta pranojmë atë, dhe të sigurohemi që po i bëjmë klientët tanë të vetëdijshëm për modelet më të mira të përdorimit. Sa më shumë informacion aq më mirë këtu”.

Lajmet e fundit

Këto skuadra e kanë siguruar kualifikimin në rrethin e ardhshëm të Ligës së Evropës

Janë zhvilluar ndeshjet e rrethit të pestë në Ligën e Evropës, ku pati shumë befasi dhe ndeshje të forta, pas së cilave disa skuadra...

Goli i javës shënohet nga adoleshenti i Romës (VIDEO)

Roma ka fituar me rezultat 3:1 ndaj Young Boys në ndeshjen e vlefshme për Ligën e Evropës. Golin e dytë për skuadrën italiane e shënoi...

Haradinaj: Nëse bëhem president, nuk do të kthehem më në AAK

Haradinaj tregon se kush do ta zëvendësojë në AAK nëse bëhet president. Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka folur për pasuesin e tij në parti...

Vuçiq paralajmëron vazhdimin e dialogut me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka paralajmëruar vazhdimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, i cili ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian. Në një intervistë për Radio...

Liga e Evropës: Arsenal fiton bindshëm dhe shkruan historinë – rezultatet

Arsenal ka mposhtur 4-1 Rapidin e Vjenës në Europa League dhe ka siguruar matematikisht vendin e parë në Grupin B. Arsenal ka rihapur dyert për...

Shkurtimi i dënimit për Tasiq, ja çfarë thonë banorët e Krushës që protestuan

Apeli ka ndryshuar aktgjykimin e Themelores për Darko Tasiq, serbi dënohet me 11 vjet burgim. Nga fshati Krushë e Madhe erdhi tek Pallati i Drejtësisë...