fbpx

Tri mënyra të thjeshta për të shmangur diabetin

Mbajtja e sheqerit në gjak të qëndrueshëm është veçanërisht e rëndësishme tani, sepse zvogëlon rrezikun e diabetit të tipit 2 – një gjendje që është e lidhur me ndërlikimet e COVID-19.

Ju keni dëgjuar sa e rëndësishme është të ulni rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2 pasi që ju bënë më të prekshëm ndaj goditjes në tru, sëmundjeve të zemrës dhe problemeve të tjera.

Tani mjekët po paralajmërojnë që COVID-19 e bën atë më të rëndësishëm se kurrë, sepse njerëzit me diabet të tipit 2 dhe ata me kontroll të dobët të sheqerit në gjak kanë një rrezik 20 për qind më të madh për të zhvilluar komplikime të rënda nga virusi.

Lajmi i mirë? Studiuesit kanë zbuluar ndryshime të thjeshta që mbajnë nivelin e sheqerit në gjak dhe insulinës të kontrolluar në mënyrë që rrezikun tuaj.

Hapni dritaret

Diçka aq e lehtë sa hapja e dritareve dhe lejimi i ajrit të freskët në shtëpinë tuaj përmirëson ekuilibrin e sheqerit në gjak. Si? “Ekspozimi ndaj të ftohtit aktivizon indin yndyror ngjyrë kafe”, shpjegon Dr. Celi. Kjo “yndyrë e mirë” djeg sheqerin në gjak për t’ju ngrohur – dhe kjo djegie mban sheqerin në gjak të rregullt.

Zbehni dritat gjatë natës

Ulja e dritave tre orë para gjumit mund të ndihmojë sheqerin në gjak të jetë në nivele të qëndrueshme, raportojnë shkencëtarët në Universitetin Northwestern.

Në studimin e tyre të fundit, të rriturit duke ndjekur këtë këshillë të lehtë digjnin sheqerin në gjak 30 për qind në mënyrë më efektive sesa ata që ishin të ekspozuar ndaj dritave të ndritshme para gjumit – dhe efektet u kapën pas vetëm një nate!

Konsumoni ujë

Nëse keni konsumuar një gotë ujë sot, keni ulur rrezikun e diabetit! Kështu thonë studiuesit në revistën Diabetes Care. Në studimin e tyre, njerëzit që pinë të paktën 500 mililira çdo ditë kishin 28 për qind më pak të ngjarë të zhvillonin sheqer të lartë në gjak sesa ata që pinin më pak.

Lajmet e fundit

Morena Taraku me pozë provokuese në të brendshme

Ajo është njëra nga personazhet shqiptare që rrëmben vëmendje të madhe në rrjetet sociale. Fjala është për këngëtaren Morena Taraku, e cila njëherësh është shumë...

Ja si duken 60 sekondat e para të jetës së një fëmije

Zhvillimi i përshpejtuar i fëmijëve gjatë viteve të para të jetës së tyre ka zgjuar gjithmonë interesin e shkencëtarëve dhe ekspertëve. Por a keni menduar...

Tre të vdekur gjatë 24-orëve të fundit si pasojë e CoViD-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.018 mostra të...

UEFA publikon listën e lojtarëve më të shpejtë në Ligën e Kampionëve

UEFA në raportin e saj vjetor publikoi listën e lojtarëve më të shpejtë për sezonin e kaluar në Ligën e Kampionëve. Lojtari që arriti shpejtësinë...

REL: Kosova dhe Serbia ulen të enjten në tavolinë të bisedimeve

Pas më shumë se një muaji, të enjten më 29 tetor në Bruksel pritet të zhvillohet takimi i delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë në...

Balaj në takim me studentët: Ndryshimit të domosdoshëm në vendin tonë i duhet forca rinore

Zëvendëskryeministrja, Albulena Balaj ka pritur në takim studentët e Fakultetit Filozofik të Universitetit “Hasan Prishtina”. Balaj thotë se ishte kënaqësi për të që të takohet...