fbpx

Valon Jaha më i shpejti në auto sllallom

Valon Jaha është fitues i garës së dytë në disiplinën e auto sllallomit, në kuadër të Kampionatit të Kosovës, e cila u mbajt në pistën e vjetër të aeroportit në Sllatinë.

Jaha i Prishtina Racing Team, me BMW pati kohën prej 01:34.559 minuta, duke u renditur në pozitën e parë, derisa përcjellësi më i afërt i tij ishte Belkim Fazliu i AK Prizreni D&G, i cili me Renault Megane RS u vonua për 01.819 sekonda në krahasim me fituesin.

“Gara ishte mjaft e fortë, ndërsa për mua ishte hera e parë që po e drejtoj këtë veturë. Gjithsesi jam i kënaqur me rezultatin dhe pres që edhe në vazhdim të kampionatit të arrij rezultate të mira”, është shprehur Jaha.

Podiumi i fituesve u plotësua me Jeton Qerimin e Prishtina RT, i cili me BMW pati kohë prej 01:37.463 minuta.

Rezultatet:
Klasa 1 (deri 1200 ccm – Grupi 1)
1.Belkim Fazliu (Fiat – Prizreni D&G) 01:42.641
2.Muzafer Beka (Opel Corsa – Eurogoma RT) 01:53.090
3.Valdet Ilazi (Renault Twingo) 02:21.520

Klasa 2 (mbi 1200-1600 ccm- Grupi 1)
1.Drilon Ahmeti (Opel Corsa – Gjakova 137) 02:02.487

Klasa 3 (mbi 1600 ccm – Grupi 1)
1.Jeton Qerimi (BMW – Prishtina RT) 01:37.463
2.Gjengiz Hajrullahu (Opel Kadet – N/A) 01:47.139
3.Besart Makolli (Opel Vectra – Drenica) 01:54.349

Klasa 6 (mbi 1600 ccm – Grupi 2)
1.Driton Qerimi (BMW – Prishtina RT) 01:39.374
2.Endrit Reshani (Audi A4 – Vjosa) 01:40.355
3.Altin Avdiu (Golf II – Vjosa) 01:45.754

Klasa 7 (deri 1200 ccm – Grupi 3)
1.Enis Bajraktari (Yugo –Prishtina RT) 01:37.837

Klasa 9 (mbi 1600 ccm – Grupi 3)
1.Valon Jaha (BMW – Prishtina RT) 01:34.559
2.Belkim Fazliu (Renault Megane – Prizreni D&G) 01:36.378
3.Leutrim Rexhepi (Golf III – Ferizaj) 01:37.392

Plasmani i përgjithshëm:
1.Valon Jaha (BMW – Prishtina RT) 01:34.559
2.Belkim Fazliu (Renault Megane – Prizreni D&G) 01:36.378
3.Jeton Qerimi (BMW – Prishtina RT) 01:37.463

Plasmani ekipor:
1.Prishtina RT 60 pikë
2.Prizreni D&G 43
3.Vjosa 12

Lajmet e fundit

Trump e përmend marrëveshjen Kosovë-Serbi gjatë tubimit elektoral në Pennsylvania

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump votuesve në Pennsylvania të shtunën mbrëma u ka treguar për Marrëveshjen në Washington mes Kosovës dhe Serbisë. Në tubimin parazgjedhor...

Zidane i falet këtij futbollisti

Trajneri i Real Madridit, Zinedine Zidane, foli pas fitores së vuajtur 2-3 në fushën e Real Betis, duke e nisur fjalën e tij me...

100 pacientë me COVID-19 nëpër spitale, 4 në gjendje të rëndë

Ministria e Shëndetësisë, njoftoi sot se 100 pacientë të prekur nga COVID-19 janë të shtrirë në spitalet e Kosovës. Prej këtyre pacientëve, 4 janë në...

Vazhdon të bie numri i rasteve aktive me COVID-19, u shëruan edhe 113 pacientë

Ka vazhduar edhe sot të jetë më shumë së dyfish më i lartë numri i personave të shëruar nga COVID-19 sesa i rasteve të...

Akil Gjakova garuesi më atraktiv i turneut në Pejë

Sot në Pejë është zhvilluar gara e parë e xhudos e cila njëherësh shënon edhe rifillimin e aktiviteteve në këtë sport që prej fillimit...

3 të vdekur dhe 47 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK), njoftoi sot për 3 të vdekur dhe 47 raste të reja me Koronavirus gjatë 24 orëve në Kosovë. Gjatë...